Committees & Appointments

USCA Committees, Chairs, and Special Appointments, 2018-2019

USCA’s committees and appointments work to support various aspects of USCA’s mission and activities.

The Executive Committee is elected by the Board of Directors (the Delegates to the USCA).
The Executive Director is a special appointment, made by the Board of Directors, with a term of two years.
Standing Committees are permanent committees, whose purpose is described in USCA’s Rules & Regulations.
Special Committees are ad hoc committees, created to achieve a short term specific purpose.
Standing Committee chairs and Special Committee chairs are appointed by the President (except in the case of the Nominating Committee, where the Board elects two committee members who select a third, and the three decide who should be chair). Standing Committee chair appointments by the President are subject to the approval of the Board of Directors.
Descriptions for Standing Committees can be found on this linked page: extracts from the Rules & Regulations.
Note: Committee chairs submit reports to the Delegates to the USCA at one or both USCA meetings (the Annual Meeting in January and the SemiAnnual Meeting in August).
USCA members may request a copy of a committee chair’s most recent report by contacting that chair.

Executive Committee
President: Rebecca Barton Davis, canoe_run_ski@hotmail.com
Vice President: Phoebe Reese, pwfreese@gmail.com
Secretary: Barbara Bradley, bcbradley2@gmail.com
Treasurer: John Edwards, canoechamp@aol.com

Executive Director
Executive Director: Open

Standing Committee Chairs
Committee names in blue indicate a link to that committee’s dedicated web page(s).

Adaptive Paddling Committee    —  Jan Whitaker, janwhitaker@twc.com
Auditing Committee    —   Steve Rosenau, sar4130@gmail.com
Barton Youth (Subcommittee, Youth Activities)    —   Phoebe Reese, pwfreese@gmail.com & Teresa Stout, teresastout3354@yahoo.com
Bylaws Review Committee   —   Lynne McDuffie, llmcduffie@gmail.com
Camaraderie Committee   —   Open
Camping/Cruising Committees   —   Bob Allen, rangerfiberglass@yahoo.com
Competition Committee   —   Norm Ludwig, ncludwig@kcnet.org & Phoebe Reese, phoebster@hotmail.com
Competition / Dragon Boat Subcommittee   —   Robert McNamara, Robert.McNamara@tuhs.temple.edu
Competition / Kayak Subcommittee   —   Ron Kaiser, RKayak63@aol.com
Competition / National Awards Subcommittee   —   Barbara Walls, bwalls@suddenlink.net (Until July 29, 2018)
Competition / Orienteering Subcommittee   —   Stephen Miller, stephen.miller@pobox.com
Competition / Outrigger Canoe Subcommittee   —   Hype Mattingly, hypatiaswan@yahoo.com
Competition / Sprints Subcommittee   —   ADULT; John Edwards, canoechamp@aol.com  YOUTH; Open
Competition / SUP (Stand-Up-Paddleboard) Subcommittee   —   Lloyd Reeves, lloyd@fastkayak.com
Competition / Swan Boat Subcommittee   —   Glen Green, chairman@swanboat.org
Conservation Committee   —   Chris Hewitt, hewittc08@gmail.com
Editor, Canoe News   —   Steven Horney, soarer_270@yahoo.com
Education Committee   —   Lynne Witte, dogpaddler54@gmail.com
Historian   —   Joan Theiss, hjtheiss@juno.com
Instruction Certification Committee    —   Open
Insurance Oversight    —   Joan Theiss, hjtheiss@juno.com & Scott Stenberg, owascolake@gmail.com
International Committee   —   John Edwards canoechamp@aol.com
Marketing Committee   —   Gerry James, gerryseavo@gmail.com
Membership Committee   —   Lynne McDuffie, llmcduffie@gmail.com
Merchandise Sales Committee   —   Larry Latta (Interim), latta1013@aol.com
National Championships Coordinator    —   Don Walls, donwalls2@netzero.com (Until July 29, 2018)
Nationals Timing Committee   —   Open
Nominating Committee    —  Appointed at the Semi-Annual Meeting
Publications Committee   —   Steven Horney, soarer_270@yahoo.com
Publicity & PR Committee   —   Open
Review Committee for ICF Scholarships   —   Priscilla Reinertsen, prtsen1@comcast.net
Safety Committee   —   Glen Green, chairman@swanboat.org
Technical Inspection Committee   —   Bill Corrigan, wmcorrigan@fuse.net
USCA Bylaws – Rules and Regulations Review and Oversight Committee   —   Barbara Bradley, bcbradley2@gmail.com
Website Committee / Webmaster   —   Larry Latta, latta1013@aol.com
Youth Activities Committee   —   Phoebe Reese, pwfreese@gmail.com & Teresa Stout, teresastout3354@yahoo.com
Women’s Interests Committee   —   Open

Special Committee Chairs
There are currently no active Special Committees

Appointments
Annual Meeting Coordinator   —   Larry Latta, latta1013@aol.com
USCA Marathon Coordinator to USACK Marathon Committee   —   Kaitlyn McElroy, kaitlyn.mcelroy9@gmail.com

CONTACT DETAILS FOR COMMITTEE CHAIRS & APPOINTEES

A

Bob Allen
687 Montgomery Road
Westfield, MA  01085-1074
413-568-8832
rangerfiberglass@yahoo.com

B

Barbara Bradley, Secretary, USCA
101 E. Rib Mt. Drive
Wausau, WI  54401
715-581-0861
bcbradley2@gmail.com

C

Bill Corrigan
5888 E. Kemper Road
Cincinnati, OH  45241-2139
513-530-9249
wmcorrigan@fuse.net

D

Rebecca Barton Davis, President, USCA
6417 23 Mile Road
Homer, MI  49245
517-227-4794
canoe_run_ski@hotmail.com

E

John Edwards, Treasurer, USCA
1929 Arrowhead Drive NE
St. Petersburg, FL 33703-1903
(727) 459-6366
canoechamp@aol.com

F

G

Glen Green
312 Duff Avenue
Wenonah, NJ 08090
(609) 468-4646
chairman@swanboat.org

H

Peter Heed, Past President, USCA
581 West Street
Keene, NH  03431
603-209-2299
pheed72@gmail.com

Chris Hewitt
2327 Forest Avenue
Lansing, MI  48910
989-751-4324
hewittc08@gmail.com

Steven Horney
15806 Timber Willow Drive
Huntertown, IN  46748
260-452-6447
soarer_270@yahoo.com

J

Gerry James
513 Lewis Court
App. #1
Frankfort, KY 40601
270-766-3822
gerryseavo@gmail.com

K

Ronald Kaiser
2865 Northway Rd
Williamsport, PA  17701-8869
(570) 327-8106
RKayak63@aol.com

L

Larry Latta
1188 Broken Bow Ct
Westerville, OH  43081-3262
614-882-1519
latta1013@aol.com

Norm Ludwig
2006 West Side Road
Jersey Shore, PA  17740
(570) 865-6214
ncludwig@kcnet.org

M

Hype Mattingly
325 Justice Drive
Carneys Point, NJ  08069
(856) 430-8701
hypatiaswan@yahoo.com

Lynne McDuffie
410 Cockman Road
Robbins, NC 27325
(910) 948-3238
llmcduffie@gmail.com

Kaitlyn McElroy
500 Central Park Drive, #2319
Oklahoma City, OK  73105
(207) 890-7423
kaitlyn.mcelroy9@gmail.com

Bob McNamara
830 Foxwood Circle
Lafayette Hill, PA  19444
(215) 707-5030 (Office)
(215) 370-9033 (Mobile)
Robert.McNamara@tuhs.temple.edu

Stephen Miller
83 Champney Street
Groton, MA  01450
(978) 448-8685
stephen.miller@pobox.com

P

R

Priscilla Reinertsen
582 East Penacook Road
Contoocook, NH  03229
h (603) 746-6491
prtsen1@comcast.net

Phoebe Reese, VP, USCA
254 East Street
Oneonta, NY  13820
(607) 435-9921
pwfreese@gmail.com

Lloyd Reeves
125 Eagles Nest Lane
Crescent City, FL  32112
(805) 441-7463
lloyd@fastkayak.com

S

Bob Spain
803 Arroweye Trail
Austin, TX  78733
(512) 296-5544
rws0987@yahoo.com

Scott Stenberg
3232 Jugg Street
Moravia, NY  13118
(315) 497-0642
owascolake@gmail.com

Teresa Stout
3563 Roller Coaster Road
Corsica, PA  15829
(814) 952-1444
teresastout3354@yahoo.com

T

Joan Theiss
12802 Lake Jovita Blvd
Dade City, FL  33525
(352) 588-9877
hjtheiss@juno.com

V

W

Barbara Walls
9 Bunker Hill Lane
Russellville, AR  72802
h (479) 280-1319
c (479) 886-0105
bwalls2@suddenlink.net

Don Walls
9 Bunker Hill Lane
Russellville, AR  72802
h (479) 280-1319
c (479) 886-0105
donwalls2@netzero.com

Jan Whitaker
560 Shore Dr
West Henrietta, NY  14586
h (585) 292-6107
janwhitaker@twc.com

Lynne Witte
58 Union St,
Mt Clemens, MI  48043
c (586) 201-5695
dogpaddler54@gmail.com

Z